Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą
Zawieszenie działalności gospodarczej oznacza przerwę w jej prowadzeniu.
Działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG możesz zawiesić pod warunkiem, że nie zatrudniasz pracowników.
Najważniejsza korzyść w okresie w zawieszenia to brak konieczności opłacania składek ZUS i podatków dochodowych – za okres zawieszenia nie wpłacasz zaliczek, ryczałtu czy karty podatkowej.
Nie musisz też składać deklaracji ZUS ani VAT.
W trakcie zawieszenia nie możesz prowadzić działalności i osiągać z tego tytułu bieżących przychodów.
Możesz zawiesić działalność gospodarczą:
z dowolnego powodu, na przykład jeśli masz przejściowe problemy z prowadzeniem firmy, nie masz takich dochodów jakich się spodziewałeś, zastanawiasz się nad przyjęciem oferty pracy na etacie lub gdy z przyczyn osobistych nie możesz poświęcić firmie wystarczająco dużo czasu
na dowolnie długi okres (również bezterminowo), nie krótszy jednak niż 30 dni
dowolną ilość razy.
Data rozpoczęcia zawieszenia może pokrywać się z datą złożenia wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Możesz też wskazać datę wcześniejszą lub późniejszą niż złożenie wniosku.
Po wznowieniu zawieszonej działalności możesz ją ponownie zawiesić w dowolnym terminie. Przy ponownym zawieszeniu obowiązują te same zasady, co przy pierwszym zawieszeniu.
Jak zawiesić działalność jednoosobową
Musisz poinformować CEIDG o zawieszeniu działalności.
Ta informacja zostanie przekazana przez CEIDG do ZUS lub KRUS, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
Ważne! Jeśli korzystasz z opodatkowania w formie karty podatkowej, to niezależnie od procedury zawieszenia działalności gospodarczej, możesz zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego – najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia – przerwę w wykonywaniu działalności, trwającą nieprzerwanie co najmniej 10 dni. Wtedy nie musisz płacić określonego w decyzji podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. O zakończeniu przerwy informujesz w dniu poprzedzającym dzień zakończenia. Jeżeli przerwa podyktowana jest chorobą powinieneś ją zgłosić najpóźniej w dniu wznowienia działalności po tej przerwie.
Jeżeli zawiesisz działalność w CEIDG na dłużej niż 30 dni, to nie musisz już składać zawiadomienia dotyczącego przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej.
Przeczytaj, jak zawiesić działalność gospodarczą w CEIDG.
Wznowienie działalności gospodarczej oznacza powrót do prowadzenia firmy po okresie zawieszenia.
Pamiętaj! W okresie zawieszenia nie płacisz zaliczek, ryczałtu czy karty podatkowej. Nie musisz też składać deklaracji ZUS ani VAT. Nie możesz jednak osiągać przychodów w związku z działalnością. Zawieszenie wlicza się do okresu, w którym możesz korzystać z Ulgi na start i z obniżonych składek przez 24 miesiące.
Sprawdź na czym polega zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Wraz ze wznowieniem działalności zostają przywrócone obowiązki, które firma realizuje wobec urzędów publicznych, przede wszystkim wobec ZUS i urzędu skarbowego.
Działalność możesz wznowić w każdym momencie, nie wcześniej jednak niż 30 dni po zawieszeniu. To oznacza, że jeśli decydujesz się na zawieszenie działalności, musisz to zrobić na co najmniej 30 dni.
Przed upływem 30 dni od złożenia wniosku o zawieszenie działalności nie możesz wznowić działalności, ponieważ wówczas jeszcze działalność nie jest zawieszona. Jeśli złożysz wniosek o wznowienie działalności przed upływem 30 dni od daty zawieszenia, to wskaż w tym wniosku datę wznowienia późniejszą przynajmniej o 30 dni od daty zawieszenia.
Adres do zawieszenia lub odwieszenia oraz wszelkich zmian w CEIDG on-line:
wejdź na stronę: https://logowanie.biznes.gov.pl/login/realms/logowanie/protocol/openid-connect/auth?client_id=account-frontend&redirect_uri=https%3A%2F%2Fkonto.biznes.gov.pl%2Fpl%2Fmoje-konto&state=80052cb3-69b9-4aab-b0b4-2f7ed048b583&response_mode=fragment&response_type=code&scope=openid&nonce=663729a5-63ce-407e-9e6d-83e27a5d8259